С новым учебным годом!

Раздзелы экспазіцыі

Дата: 9 апреля 2021 в 12:09, Обновлено 8 декабря 2021 в 20:15

"БАБІН КУТ"

"Бабін кут" - гэта значыць гаспадарчы куток. Тут можна пакруціць кола калаўрота, палюбавацца прыгожымі ручнікамі, сурвэткамі, патрымаць у руках верацяно, вілкі, чапялу, стрыгач ці серп, зачарпнуць апалонікам у чыгуне, запаліць старажытны ліхтар, прасеяць муку праз рэшата і замясіць цеста ў дзежцы, даведацца аб прызначэнні ступы, маслабойкі.

"БЫТ СЕЛЯНІНА"

"Быт селяніна" - у разрэзе паказаны від сялянская хаты канца 19 стагоддзя (без сенцанцаў). Размешчаны прадметы быту, упрыгожанні жылля, прадметы рэлігійнага накірунку.

"РАМЁСТВЫ"

"Ганчарства" прадстаўлена наборам разнастайнага па форме і прызначэнні посуду;

"Бандарства" -  гаспадарчыя драўляныя ёмістасці;

"Пляценне" ўтрымлівае рэчы, зробленыя з саломы, лазы, лыку, лёну ( кашы, лапці, рэзгіні і г.д.);

"Ткацтва" утрымлівае саматканыя рэчы: ручнікі і посцілкі, вядецца ўстаноўка станка для ткацтва (кроснаў):

"Вышыўка" - змяшчаюцца вышыўкі рознай тэхнікі вышывання, сурвэткі. Тут можна паспрабаваць пакачаць ільняны ручнік, агледзець сялянскі гардэроб.

НОВОГОДНЯЯ ЭКСПОЗИЦИЯ "РАРИТЕТНАЯ ЕЛКА"